Petr Novák

Petr Novák se narodil 6. září 1945 v Praze na Vinohradech. Jeho rodiče se brzy rozvedli, svého vlastního otce prakticky nepoznal. Rok 1948 nesla rodina velmi těžce, a to se odráželo v celém Novákově životním postoji, v jeho nesmiřitelném postoji vůči bolševickému zřízení. V roce 1962 ho dokonce vyloučili z gymnázia, a to těsně před maturitou. Školu již nikdy nedokončil a nikdy nezískal ani řádné hudební vzdělání, přestože na piano hrál už od šesti let.

Se svými kamarády a sousedy z domu – Karlem Slukou a Ivo Plickou, založil kapelu. Poslouchali v té době nábožně Beatles, a tak začali hrát jejich písně a pojmenovali se hrdě a bezelstně také Beatles. V roce 1965 poprvé nahráli za pomoci technika z rozhlasu pana Slámy svou první nahrávku ve sklepě jednoho domu. P. Sláma odnesl písničky Jiřímu Černému. Ten vybral „Já budu chodit po špičkách“ a „Povídej“ a odvážně ji zařadil do rozhlasové hitparády Houpačka. K naprostému překvapení všech se písnička hned po prvním odvysílání stala naprostým hitem a držela se v čele rok a půl. Museli kvůli ní změnit pravidla Houpačky, protože by tam zřejmě zůstala ještě hodně dlouho.Téměř přes noc se tak Petr Novák se svými kamarády stali hitmakery, ovšem pouze v rozhlase, protože téměř nekoncertovali, a hlavně v září roku 1965 její dva členové narukovali na vojnu, čímž došlo k rozpadu původní kapely.

Petr využil čas a zaměřil se na svůj dávný sen - chtěl se stát hercem. Přihlásil se na DAMU, kam ho nakonec nepřijali, a tak nastoupil jako elév do kočovného divadla Maringotka. V roce 1966 mu nabídla skupina Flamengo angažmá. Rozhodl se pro návrat k muzice. V roce 1967 znovu oživuje svou kapelu a v této době zažívá Petr zřejmě největší úspěch v celé své kariéře.


Nelze ovšem pominout politické události, které v době této úspěšné kariéry velmi citelně zasáhly do života nejen Petra Nováka. Svůj jednoznačný postoj prezentoval, a to se vší parádou. Stalo se tak hned v roce 1969 na Bratislavské lyře, kde zazpíval píseň a vyhlásil minutu ticha za Jana Palacha. Petr Novák začal mít potíže. Sice nikdy nedostal oficiální distanc, jen takový tichý. Všichni se ale báli Nováka zvát, aby z toho neměli problémy. Novákovým snem a naplněním bylo promlouvat k lidem, mluvit o trápení a problémech, které prožívají lidé jako on.

Začátkem 70. let na tom byl velmi špatně nervově i zdravotně, zažívá svou první velkou krizi, jak hudební, tak životní. Znovuobnovená kapela se pomalu rozpadá, protože se neuživí. Někdy začátkem roku 1974 měl Petr Novák velmi vážnou autonehodu, když se vraceli z koncertu. Auto řídil manažer, který při té nehodě přišel o nohu, Petr se amputaci vyhnul jen o chlup. Nohu mu v Havlíčkovo Brodě sešroubovali a o několik měsíců později už zase vystupoval. Eva Jakoubková
V roce 1984 přichází další zlom v jeho životě - vzal si herečku Evu Jakoubkovou.

Petr měl několik neřestí. Byl velmi silný kuřák, rád a vytrvale popíjel alkohol a téměř vůbec nejedl. Místo snídaně si dal pivo, místo oběda další, k večeři případně víno. Není divu, že byl velmi hubený, kostnatý, šlachovitý a křehký. Velmi snadno a často přišel k nějaké zlomenině, jednou to byla pata, pak žebra, nakonec mu praskl kyčelní kloub, a tak dostal totální endoprotézu. Bolestí se už nikdy nezbavil. Jeho zdravotní stav velmi zhoršovala rozsáhlá trombóza v dolních končetinách. 19. srpna 1997 mu od rána nebylo dobře. Nešel ani do své oblíbené hospůdky U radnice, kde se stavoval ještě předchozího dne. Celý den proležel, odpoledne usnul a spal. Krásná smrt... Její příčinou byl srdeční kolaps, celkové vyčerpání organismu. V době smrti vážil při své výšce 190 cm jen 60 kilogramů…


Dohrála hudba, opona spadla
Alespoň dneska chci lidskou hrdost mít

Po celý svůj život rozdával jsem smích
měl jsem rád lidi a žil jsem pro potlesk
A snad jsem taky, snad taky trochu zpych
Přesto bych rozdal všechno co jen mám
Však nemám nic, mně zbyl jenom stesk
tak běžte všichni pryč, já chci umřít sámJe to dost smutný,že se všichni snaží na Petra Nováka vzpomínat jako na alkoholika. Blesk napsal když Eva zemřela,ž e se upila k smrti jako Petr. Hloupost, on v té době pil tak dvě dvoudecky vína denně a to někdy ani ne.To potvrzují Ivo Plicka, Karel Novák a ostaní kluci z kapely G & B. A právě proto je zde úmrtní list, který nám poskytla setřenice Petra Nováka, paní Jana Tlustá.Vzpomeňťe na Petra jako na slušného, hodného a upřímného člověka a skvělého kamaráda."

Standa KolkaÚmrtní list Petra Nováka

Eva Jakoubková (1952)

Jemný, křehký herecký projev i lidský půvab herečky E. Jakoubkové na sebe poprvé výrazněji upozornil v televizním seriálu Muž na radnici. Tato mladá interpretka, absolventka pražské DAMU (1973) dnes působící jako členka Činoherního klubu v Praze, kam přišla ze svého prvního divadelního angažmá v Divadle Vítězného února Hradec Králové. Eva JakoubkováEva Jakoubková není herečkou velkých dramatických rolí, spíše citlivou a vnímavou interpretkou osudů dnešních mladých dívek, jejichž často citově komplikované osudy dokáže v přesně odstíněné stylizaci přesvědčivě rozehrát. Na jevišti Činoherního klubu jsme ji viděli v Rodině Tótů, Hejtmanovi z Kopníku, Něžném barbarovi, nebo v původní hře M. Lázňovského Dobrodružství, v níž si zahrála postavu dnešní mladé dívky Marie. Z desítek televizních postav vybíráme alespoň Terezku z třináctidílného seriálu Jakub sklář a jeho rod, Marii ze seriálu Jahody na stéble trávy. Viděli jsme ji i v dalších inscenacích - Propast, Pohled do nekonečna, Únosy bez výkupného. Zaspala nevěsta a v televizní seriálové verzi filmu J. Jakubiska Tisícročná včela. Eva Jakoubková dnes nesporně náleží k výrazným osobnostem své generace a její dosavadní umělecké výsledky slibují, že v ní vyrůstá skutečná herecká osobnost.

(neznámý starší zdroj)


Svatba Evy Jakoubkové a Petra Nováka (1984)Herecká filmografie:

 

1994    Helimadoe
 1991    Kdo s koho (TV)
      Milostivé léto (TV)
 1987    Hody
      Južná pošta
 1986    Postoronnim vkhod razreshyon
      Rosa Luxemburg
      "Synové a dcery Jakuba skláře"
 1985    Já nejsem já
 1984    Zaspala nevěsta (TV)
 1983    Tisícročná včela
 1981    Jak se peče štěstí (TV)
      Kam zmizel kurýr
 1979    Choď a nelúč sa
      "Inženýrská odysea"
      Lásky mezi kapkami deště